tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

KINOLUB – gr. IV i V, 12.06.2019 r.

V Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży

 

KINOLUB to festiwal filmowy dla młodych widzów, który odbywa się w czerwcuw kinach i ośrodkach kultury w Polsce południowo-wschodniej. Od 2017 r. centrum życia festiwalowego jest Rzeszów.

Stałym i najważniejszym elementem programu we wszystkich miastach festiwalowych są pokazy filmów dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 15 lat, międzynarodowych produkcji, aktorskich i animowanych, wartościowych pod względem rzemiosła filmowego jak i przekazywanych treści. W konkursie prezentowanych jest co roku ok. 40-60 produkcji pełno- i krótkometrażowych wcześniej nie prezentowanych, a także tych, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy ocenia i nagradza jury profesjonalne oraz dziecięce.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się działania skoncentrowane wokół edukacji filmowej. Są to dyskusje na temat obejrzanych przez publiczność projekcji, pozwalające na pełne przyswojenie sobie treści i przesłania filmów, spotkania z twórcami filmowymi i ludźmi kultury.

W ramach tego festiwalu 12 czerwca nasze przedszkolaki z gr. IV i V obejrzały w WDK film produkcji belgijsko-holandersko-niemieckiej w reż. Barbary Bredero pt.: „MOJA ŻYRAFA”.

Bohaterami filmu są Rafałek i Raf. Są to najlepsi przyjaciele, którzy w ten sam dzień obchodzą urodziny. W tym roku razem kończą cztery lata. Dla Rafałka oznacza to, że niedługo pójdzie pierwszy raz do szkoły. Niestety okazuje się, że Raf nie będzie mógł do niego dołączyć. Wszystko dlatego, że Raf jest żyrafą, mieszkającą w zoo, gdzie pracuje dziadek Rafałka. Dorośli upierają się, że szkoła to nie miejsce dla żyraf, nawet dla tych magicznych, które potrafią mówić. Przyjaciele będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom, gdy Rafałek zacznie spędzać czas z nowymi przyjaciółmi.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie młodych widzów z reżyserem. P. Barbara Bredero w swobodnej rozmowie z dziećmi przybliżyła im edukacyjne walory filmu, które wydają się nie do przecenienia. Pojawiające się przed ekranem zwierzęta traktowane są przez ludzi nie jako podległe im istoty, lecz jako równorzędni partnerzy. Dwunożni bohaterowie nie tylko zapewniają swoim podopiecznym komfortowe warunki życia, lecz troszczą się również o ich potrzeby wyższego rzędu – tradycyjnie przypisywane jedynie ludziom. Najwyrazistszym przykładem jest oczywiście żyrafa, której potrzeby przynależności i samorealizacji zostają dostrzeżone i systematycznie zaspokajane przez Rafałka.

Równie ważne jest zawarte w filmie przesłanie, zgodnie z którym jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka jest przyjaźń – wzbogacająca obdarzane nią osoby i ułatwiająca przetrwanie życiowych przełomów. Najmłodszych widzów film może przygotować do ważnej zmiany, jaką jest przekroczenie szkolnych murów i rozpoczęcie formalnej edukacji. Choć nowa sytuacja może budzić dziecięcy niepokój, perspektywa nawiązania wartościowych relacji z towarzyszami ze szkolnej ławy ma szansę złagodzić odczuwany dyskomfort. Wsparcie ze strony przyjaciół sprawia, że podjęcie z pozoru trudnego wyzwania staje się dla dziecka nie przykrą koniecznością, lecz cenną życiową lekcją.