„DZIEŃ SŁONECZNIKA” w gr. I, II i III - 5.10.2018 r.

Cykl edukacyjny w ramach programu ,,Cztery pory roku w plastyce, muzyce i literaturze” realizowana w gr. I, II i III

W piątek, 5 października – królowało… słońce. I za oknem naszego przedszkola, i w środku! Od schodzących się dzieci bił bowiem taki słoneczny blask… a wszystko to dlatego, że urządziliśmy święto słonecznika, dlatego kolor żółty królował w ubiorze dzieci i wszędzie było mnóstwo słonecznych akcentów. Trudno było się nie uśmiechać, bo przecież ,,kiedy słonecznie jest wszędzie, to i w sercu słonecznie!”

Słoneczniki, to kwiaty słońca... - zawsze swoją tarczę kierują ku niebu. Ich łacińska nazwa Helianthus składa się z dwóch greckich słów: helios czyli słońce i anthos, kwiat.

W tym dniu dzieci z gr. I, II i III zgromadziły się w sali ŻABEK, by wspólnie bawić się i poznawać różne ciekawostki o słoneczniku. Zajęcia poprowadziła pani Marta Klesyk, która przygotowała dla dzieci mnóstwo fajnych niespodzianek. Nasze „słoneczne” dzieci poznały cykl rozwojowy słonecznika i jego zastosowanie w przemyśle i w życiu codziennym. Podziwialiśmy reprodukcje słynnych „Słoneczników” Vincenta van Gogha oraz wysłuchaliśmy opowiadania Bruna Ferrero oraz wiersza Jolanty Janus:

Przepiękne słoneczniki,

szybciutko pną się w górę,

są jak słoneczko radosne,

rzadko kiedy ponure.

I my także jak słonecznik

śmiejemy się wesoło,

chociaż jesień już na dobre

zagościła wkoło.

Słonecznik jest nie tylko piękny, ale smaczny i zdrowy, więc dzieci bardzo chętnie chrupały słonecznikowe ziarenka naturalne i w karmelu, kosztowały ciasteczek, chrupek i oczywiście pysznego chlebka. Były wesołe zabawy ruchowe i taneczne i często powtarzane hasło: „Dzisiaj dzień słonecznika i zły humor zaraz znika!”

Następnie dzieci rozeszły się do swoich sal, gdzie zaczęły tworzyć piękne „słonecznikowe” prace plastyczne różnymi metodami i z wykorzystaniem przeróżnych materiałów. Wszystkie wyszły bardzo pięknie i rozweseliły przedszkolny korytarz.

Więcej zdjęć w Galerii...