DZIEŃ POMIDORA - grupa V, 25.10.2018 r.

„A ten pomidorek dobrze jest nam znany i bardzo lubiany. Bo i kolor ładny i potrawa zdrowa - zupa lub sałatka pomidorowa”

25 października DINOZAURY urządziły w swojej grupie Dzień Pomidora. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się m.in., że ojczyzną pomidora jest Ameryka Południowa, do Europy dotarł on po 1492 r., czyli już ponad 500 lat temu, a do Polski trafił dzięki królowej Bonie. Kiedy ludzie przekonali się, jak zdrowe są pomidory i ile zawierają witamin, zaczęli się nimi zajadać. Pomidory możemy przyrządzać na wiele sposobów: sałatki, pomidory pieczone, faszerowane, soki, ketchup, zupa pomidorowa itp.

Dzieci oglądały przyniesione do przedszkola okazy i przekonały się, jak wiele jest gatunków pomidorów: różnią się skórką, smakiem, miękkością. Mogą mieć różne kolory, ale oczywiście najbardziej popularne to te czerwone, nic więc dziwnego, że właśnie ten kolor królował dziś w grupie V.

Dinozaury dowiedziały się także, jak zbudowany jest pomidor, układały wycięte pomidorki od największego do najmniejszego i przeliczały je. Za pomocą słomki przenosiły pomidorki z tacki na tackę. Bawiły się w popularną zabawę „Pomidor” i wyklejały sylwety pomidora kulkami z bibuły. Chętnie też degustowały różne pomidory i piły sok pomidorowy.

Najwięcej radości jednak sprawiła dzieciom inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt.: „Pomidor”.