Warsztaty „WCHODZĘ W ROLĘ” – gr. V, 9.09.2019 r.

9 września nasze najstarsze przedszkolaki z gr. V wzięły udział w warsztatach „Wchodzę w rolę”, prowadzonych przez wolontariuszki z Fundacji „Potrafię Pomóc”. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zetknąć się z problemami, które na co dzień pokonują ich niepełnosprawni rówieśnicy, na przykład przemierzając trasę wózkiem inwalidzkim, o kulach, z laską, w czasie gdy opaska zasłania oczy, komunikując się bez słów czy wykonując różne czynności bez użycia jednej ręki lub nogi.

Na początku zajęć PSZCZÓŁKI wysłuchały pogadanki na temat dzieci z niepełnosprawnością i jej rodzajami. Następnie, w toku zaproponowanych im zabaw, mogły wczuć się w rolę dzieci niepełnosprawnych ruchowo, próbując jazdy wózkiem z koniecznością omijania przeszkód, chodzenia z laską z zasłoniętymi oczami czy rozpoznawania owoców za pomocą dotyku. Dzieci poznały znaki i oznakowania dla osób niepełnosprawnych oraz sposoby porozumiewania się dzieci, które nie mówią.

Nasze przedszkolaki dowiedziały się dzięki temu, jak pomagać dzieciom z różnymi ograniczeniami i jak można ułatwiać im życie. Poprzez wejście w rolę osoby niepełnosprawnej, dzieci mogły zrozumieć jej trudną codzienność i borykanie się z problemami, na które osoby zdrowe bardzo często nie zwracają uwagi.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali plecaczki z logo fundacji oraz karty do gry, przybliżające problem niepełnosprawności.

Projekt warsztatów „Wchodzę w rolę” jest objęty patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.