ZIOŁA DLA ZDROWIA... – zajęcia w gr. V, 12.09.2019r.

Człowiek od zawsze sięgał po rośliny rosnące w jego naturalnym otoczeniu – liście, łodygi, korzenie, nasiona, owoce, a nawet korę. Przez wieki, gdy nie istniał przemysł farmaceutyczny, rośliny były podstawą medycyny ludowej. Mądrość o właściwościach poszczególnych roślin – smakowych, odżywczych, leczniczych, o ich tajemnych mocach – przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Cząstkę tej wiedzy zgłębiały nasze PSZCZÓŁKI na zajęciach prowadzonych przez p. Martę Klesyk w dniu 12 września.

Dzieci poznały nazwy, wygląd, zapach i smak niektórych ziół, tj. cząber, pietruszka, majeranek, kminek, lubczyk, szałwia, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, bazylia i mięta. Porównywały zioła świeże i suszone. Przedszkolaki dzieliły nazwy ziół na sylaby oraz dopasowywały świeże okazy do ilustracji. Poznały zastosowanie moździerza i wykorzystały go do przygotowania oryginalnej mieszanki przyprawowej.

Przedszkolaki dzieliły się swoimi doświadczeniami ze stosowania ziół w domach rodzinnych oraz zastanawiały się, jak one wpływają na nasze zdrowie. Mogły również posmakować ziołowych kanapek z kminkiem i bazylią oraz lemoniady z miętą i cytryną. A na zakończenie zajęć miały możliwość rozwijać swoją kreatywność wykorzystując liście laurowe do wykonania oryginalnych prac plastycznych.