... I DLA URODY, czyli LAWENDOWY DZIEŃ w gr. V, 13.09.2019 r.

Zioła w kosmetyce są coraz częściej wykorzystywane do produkcji naturalnych preparatów. W kosmetologii oraz w lecznictwie naturalnym spełniają istotną rolę jako dodatek do kąpieli, naparów, inhalacji czy maseczek do twarzy. Pełnią szereg ważnych funkcji, które wspomagają efekty różnego rodzaju terapii. Nic więc dziwnego, że są tak szeroko stosowane w dziedzinach lecznictwa i pielęgnacji.

Jednym z najpopularniejszych ziół w kosmetyce jest lawenda, która już w starożytności była cenionym surowcem roślinnym. Wykorzystywano ją do aromatyzowania kąpieli oraz perfumowania ubrań. Obecnie stosuje się ją na dużą skalę w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a także spożywczym. W kosmetyce z uwagi na bogate walory biologiczne najpopularniejsze są kwiaty oraz olejek eteryczny lawendy.

W piątkowe przedpołudnie 13 września, cała sala grupy V była przesiąknięta zapachem lawendy. Dzieci podziwiały kwitnące okazy różnych gatunków lawendy – opisywały i porównywały ich wygląd, oglądały ilustracje przedstawiające kwitnące prowansalskie pola. Dowiedziały się, jakie jest zastosowanie i właściwości lawendy. Wszystkimi zmysłami doświadczały zgromadzonych lawendowych produktów, tj. świece, kremy, olejki, sól lawendowa, mydełko, miód, bukiety). Dzieci przeliczały gałązki lawendy z wykorzystaniem lizaków matematycznych i układały zdania z wyrazem „lawenda”. Relaksowały się przy nastrojowej muzyce i zapachu tej aromatycznej rośliny. A na zakończenie zajęć wykonały pachnące kwiatowe kartki dla swoich bliskich.