tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

JESIENNY BAL, czyli jak PSZCZÓŁKI witały jesień w zabawach i piosenkach - 9.10.2019 r.

Zajęcia w cyklu edukacyjnym „Cztery pory roku w plastyce, muzyce i literaturze”

 

JESIEŃ to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu. Jesienne skarby świetnie nadają się do zabawy, liczenia oraz układania rytmicznych wzorków i wykorzystania do tworzenia pięknych prac plastycznych. Jesienne tematy przewijają się w tych dniach we wszystkich grupach, bo nadszedł czas na jesienne zabawy, zbieranie liści, szyszek, nawlekanie jarzębinowych korali, tworzenie kasztanowych ludzików. W każdej sali kącik przyrody wzbogacony o dary jesieni, tworzy doskonały warsztat do wielozmysłowego poznawania i wzbogacania wiedzy o jesieni. Nasze przedszkolaki szukały odpowiedzi na pytania: „Co sprawia, że wraz z nadchodzącą jesienią liście zmieniają barwę?”, czy „Dlaczego drzewa tracą liście?” – to ważne, bo przecież w przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny...

 

Zwieńczeniem wszystkich tych działań był JESIENNY BAL, który odbył się 9 października w gr. V.

 „Idzie jesień cicho przez jesienny las
i na wszystko rzuca kolorowy czar.
Idzie jesień szybko, bo już balu czas.
Dzieci tu czekają, a gość rzuca jesieni czar”

W tym dniu zarówno wszystkie PSZCZÓŁKI, jak i cała sala zajęć, aż mieniły się od pięknych, ciepłych i soczystych kolorów jesieni i jej różnych emblematów.

Dzieci bawiły się na „dyskotece w lesie”, porządkowały i utrwalały swoją wiedzę na temat tej pięknej pory roku, „pani Jesień” w rytmie muzyki nawlekała korale-dzieci w wielobarwny  sznur. Przedszkolaki degustowały smakołyki jesienne, czyli charakterystyczne dla tej pory owoce i warzywa. Pokazały, jak  „kolorowe liście” tańczą swój jesienny taniec-opadaniec.

Układały z liści szal pani Jesieni, tworzyły zbiory jesiennych skarbów i przeliczały ich elementy: orzechy, żołędzie, jabłka, szyszki, liście i kasztany. Za pomocą dotyku odgadywały dary pani Jesieni, wykorzystując do tego pudło zagadek. Na tablicy interaktywnej oglądały reprodukcje obrazów przedstawiających dwa oblicza jesieni – zarówno tę „złotą polską”, jak i trochę smutną i ponurą  „jesienną szarugę”. Przy akompaniamencie fragmentu utworu Vivaldiego pt. „Jesień” opisywały barwy i nastrój tych obrazów.

Kształciły tworzenie wypowiedzi w metodzie niedokończonych zdań: „Lubię jesień, bo…” Następnie wszystkie dzieci przeszły dość karkołomny tor przeszkód z wykorzystaniem krzesełek, obręczy i parasolek, który przygotowała im sama pani Jesień (czyli p. Marta Klesyk :)). A na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia dziewczynki ozdobiły liśćmi suknię pani Jesieni, a chłopcy wykonali jeżyki z kartonu i żołędzi.