NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 8.11.2019r.

„Jesteśmy Polką i Polakiem - dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty...”

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.

Dlatego też 8 listopada we wszystkich grupach odbyły się zajęcia, których celem było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą symboli narodowych oraz poznały historię wyzwolenia Ojczyzny. Słuchały wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej, a także wykonały tematyczne prace plastyczne.

Dzieci z grupy PSZCZÓŁEK poznawały mapę Polski: góry, morze, granice, ważniejsze miasta leżące wzdłuż Wisły. Dowiedziały się, kim był Fryderyk Chopin oraz Mikołaj Kopernik. Obejrzały legendę o Smoku Wawelskim oraz wysłuchały legendy o toruńskich piernikach. Wzięły udział w quizie podsumowującym najważniejsze wiadomości. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt.: „Animowana historia Polski", czytały wyrazy związane z Polską (godło, flaga, Warszawa itp.), układały zdania i wypowiadały się na temat Ojczyzny. Po zajęciach „budowały” z klocków Warszawę - zabawa trwała do późnego popołudnia.

ŻABKI obejrzały film z serii „Margolcia i miś zapraszają dziś” pt.: „Święto niepodległości”, który przybliżył im historię Polski oraz postać Józefa Piłsudskiego oraz prezentację „Polak Mały” o polskich symbolach narodowych.

Wszystkie nasze przedszkolaki znają te symbole - godło, hymn i flagę oraz wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Dzieci bawiły się do piosenki „Nasze polskie ABC” oraz nauczyły się refrenu piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem". Wszystkie prace plastyczne, które powstały w przedszkolu w tym dniu, miały kolor biało-czerwony. Były to flagi, serduszka małe i duże, mapy Polski.

Podsumowując, w tym dniu w naszym przedszkolu było uroczyście i patriotycznie, a dzieci z dumą powtarzały, że są Polakami!