TYGRYSKI na wycieczce w PGE Rzeszów - 14.11.2019 r.

Wyjazd w ramach programu „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy”

14 listopada dzieci z gr. IV wybrały się na wycieczkę do Elektrociepłowni w Rzeszowie, gdzie miały możliwość zwiedzić działającą na jej terenie Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Przedszkolaki dowiedziały się, że jest to niezwykle nowoczesna i bezpieczna dla środowiska instalacja, która powstała  z myślą o mieszkańcach  i środowisku naturalnym. Instalacja ta znacznie redukuje ilość składowanych odpadów, a dodatkowo w procesie ich spalania zostaje wyprodukowana energia cieplna oraz elektryczna.

Poza tym dzieci kształtowały swoje umiejętności segregacji odpadów (papier, tworzywa, szkło, bio, zmieszane) i dowiedziały się, dlaczego jest to tak bardzo ważne. Obejrzały także króciutki film o budowie tej najnowocześniejszej w Polsce spalarni śmieci. Przedszkolaki poznały zasady jej funkcjonowania, obejrzały halę przyjęć odpadów oraz sterownię, w której pracownicy kontrolują całą działalność zakładu. Oglądały moment rozładunku śmieci w bunkrze, zobaczyły chwytak (podobny do ogromnego pająka!), który podaje odpady do spalenia. Dzieci dowiedziały się, że dzięki termicznemu przekształcaniu odpadów w spalarni produkowana jest energia elektryczna i cieplna, z której korzystają mieszkańcy naszego miasta.

Na zakończenie wycieczki wszyscy otrzymali pamiątkowe magnesy.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi PGE Energia Ciepła Rzeszów za umożliwienie nam wejścia na teren obiektu.

Szczególne podziękowania za poświęcony nam czas, bardzo ciepłe przyjęcie oraz ogromne zaangażowanie kierujemy do naszych gospodarzy i przewodników, czyli p. Mirosławy Chmielińskiej i p. Adama Dybowskiego.

DZIĘKUJEMY!!!