DZIEŃ GUZIKA w gr. IV - 12.12.2019 r.

„Guzik tu, guzik tam, guzik krąży tu i tam. Jak to miło i wesoło, kiedy guzik krąży w koło!”

12 grudnia swój wielki dzień mają... guziki. Nie jest to przypadkowa data, bo jak się okazuje, przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się ich 12. To taki nietypowy dzień, który jest wspaniałą okazją do realizowania zadań zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. A przy okazji pod hasłem takiego nietypowego dnia przedszkolaki w czasie wesołych zabaw mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Guziki potrafią wywołać u dzieci zaciekawienie, pomysłowość, ekspresję twórczą. Guziki są przeróżne: małe, duże, o rożnych dziwnych kształtach, jednobarwne, różnokolorowe, obciągnięte materiałem, metalowe, plastikowe, płaskie, wypukłe. Taka ich różnorodność powoduje zaciekawienie dzieci, przyciąga ich uwagę, a zgromadzenie ich nie wymaga wielkiego wysiłku - wystarczy zachęcić dzieci, rodziców i w ciągu kilku dni można zgromadzić całą ich kolekcje.

Taki właśnie DZIEŃ GUZIKA odbył się 12 grudnia w gr. IV, a przygotowała go pani Ala Sobala.

Na początek dzieci wysłuchały opowiadania Z. Kowalskiej „Guzik". Następnie było guzikowe powitanie do rymowanki „Krąży guzik". TYGRYSKI poznały historię guzika: skąd się wziął, jakie są jego rodzaje. Była guzikowa matematyka: przeliczanie, segregowanie, klasyfikowanie, układanie guzikowych figur geometrycznych. Były zabawa z miarką, czyli skoki guzików. Nie zabrakło guzikowych kart pracy, gdzie dzieci poszukiwały przeciwstawnych  par, np. okrągły - kwadratowy, czarny - biały itp. Była zabawa do muzyki „Guzik do pary”  z wykorzystaniem sylwet guzików. A na koniec tego guzikowego dnia każde dziecko otrzymało medal – oczywiście... guzikowy!