Wiosna na wsi - 14-15.04.20r.

Witajcie Maluszki i Rodzice 🙂

Nowy tydzień i nowe wyzwania. Tym razem po pięknym świątecznym tygodniu, zapraszamy Was do całkiem innego miejsca. Tym razem odwiedzimy wieś i dowiemy się co się tam dzieje w czasie wiosny.
Na początek bardzo proszę - pooglądamy obrazki i zastanowimy się co przedstawiają.

1. Proszę by dzieci próbowały nazywać wszystkie zwierzątka z obrazków. Zarówno młode jak i mamy. Możemy pytać jak wygląda cała rodzina. Np. Mama to krowa, tata to byk a dziecko to cielę.

2. Dzielenie nazw zwierząt na sylaby. Dzieci bardzo lubią to ćwiczenie, a jest bardzo ważne na późniejszym etapie nauki, kiedy to będziemy przygotowywać się do czytania. Np. kro - wa, kacz- ka itd.

Dodatkowo - spróbujmy razem z dzieckiem wyklaskiwać sylaby przy dzieleniu wyrazu. Dziecko ma możliwość samodzielnego określenia czy wyraz jest długi czy krótki.

Po zapoznaniu z nazwami zwierzątek proszę zapoznać się z kilkoma ćwiczeniami dla małych języków. Można wykonywać je wspólnie z dzieckiem - naśladownictwo ma wielkie znaczenie.

Zestaw ćwiczeń logopedycznych dla dzieci

Są to ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne (proszę wybrać po kilka przykładów i ćwiczyć z dzieckiem 1 -2 razy dziennie po kilka minut)

Język:

• Wysuwanie języka z ust, język szeroki i wąski
  • Dotykanie czubkiem języka do nosa i do brody na zmianę( nie można pomagać sobie palcem)
  • Kierowanie języka w kąciki ust: w prawo i w lewo przy szeroko otwartych ustach
  • Unoszenie języka na wargę górną- język szeroki i wąski
  • ,,Malowanie’’ językiem podniebienia twardego, dochodząc do podniebienia miękkiego
  • Dotykanie językiem poszczególnych zębów ,, liczenie zębów’’ na górze i na dole
  • Zwijanie języka w rurkę
  • Zwijanie języka w rurkę i wydmuchiwanie powietrza przez rurkę
  • ,, Malowanie językiem policzków’’ od wewnątrz