tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

Moje miasto - 28.04.2020 r.

Kochane Dzieciaczki i Rodzice!

Zapewne wiecie jak nazywa się miasto, w którym wszyscy mieszkamy. Rzeszów – według wielu odwiedzających jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. I zapewne my też bardzo lubimy w nim mieszkać.

 Dlatego dzisiaj zajmiemy się troszkę tematem, jak to się stało, że istnieje nasze miasto.

Jak w ogóle powstało?

Skąd wzięła się nazwa Rzeszów?

Tak naprawdę to powiemy Wam dzieciaczki, że jest kilka wersji co do powstania naszego miasta. Do tej pory udało się nam Paniom zapoznać z trzema różnymi wersjami. A poniżej przedstawimy jedną z nich, taką, która wydaje nam się będzie dla Was miła do posłuchania.

 

„Dawno, dawno temu, w miejscu gdzie dziś znajduje się miasto Rzeszów, były błotniste, rozległe tereny. Porastały je wysokie trawy i drzewa wśród których mieszkało mnóstwo zwierząt. Ziemie te należały do pewnego księcia, który miał piękną, lecz złą córkę. Księżniczka zawsze chodziła ponura, a jej ulubionym zajęciem było polowanie na zwierzynę.

Pośrodku bagien była niewielka górka, na której wybudował sobie chatkę pewien samotny starzec. Był mędrcem. Nikt go nigdy nie odwiedzał z okolicy, gdyż powiadano, że zna się na czarach. Jego jedynymi towarzyszami w wędrówkach po bagnach były tamtejsze zwierzęta, które uważał za przyjaciół. Często, gdy były chore przychodziły do niego po pomoc, a on je uleczał i wypuszczał na wolność. Od kiedy księżniczka zaczęła przyjeżdżać w te strony na polowania zranionych zwierząt było coraz więcej. Na jej czyny mędrzec patrzył z gniewem. Codziennie zastanawiał się jakby ukarać księżniczkę.

Pewnego dnia, gdy księżniczka znowu przyjechała na polowanie udało jej się postrzelić kilka zwierząt z łuku, a później zaciekawiona gdzie kryją się postrzelone przez nią zwierzęta pobiegła za uciekającymi ptakami, aż dotarła do chatki mędrca. Księżniczka zaczęła się złościć i coraz głośniej krzyczeć. Zdenerwowany mędrzec wypowiedział kilka magicznych słów i córka króla zamieniła się w żabę. Mędrzec wziął ropuchę i wyrzucił ją z bagien, a ona popłynęła wrzeszcząc tylko : RZESZ, RZESZ, RZESZ…

Na dworze daremnie szukano księżniczki, książę kazał przeszukać bagna. Dotarli w końcu do chaty starca. Mędrzec przyznał się do tego co uczynił. Za ten czyn król kazał wtrącić go do lochu, jednak w więzieniu starzec szybko umarł.

Książe była załamany. Sprowadzał mędrców w całego świata, by znaleźli jego córkę i zdjęli zły czar. Jednak nikomu się to nie udało. Książę często przechadzał się po bagnach, wiedząc, że gdzieś tam jest jego córka. Na tych właśnie mokradłach książę kazał wybudować zamek. Lubił przesiadywać na balkonie wsłuchując się w odgłosy wydawane przez żaby. Jeden głos był silniejszy od wszystkich: RZESZ, RZESZ, RZESZ…. A echo odpowiadało: UW, UW, UW….

Książę stracił nadzieję na odzyskanie córki, kiedy nagle pewnego dnia dano mu znać, że na dwór przybył ktoś kto zna się na czarach.

Tego samego dnia, gdy na zegarach wybiła północ, czarodziej wypłynął na środek jeziora i dzięki czarom przywołał wszystkie żaby i ropuchy. Wśród nich wybrał najbrzydszą, odprawił nad nią jakieś magiczne rytułały i w mgnieniu oka żaba zamieniła się w piękną księżniczkę.

W zamku nastała radość, a zachowanie księżniczki całkowicie się odmieniło. Stała się miła i uczynna. Postanowiła, że już nigdy nie będzie krzywdzić zwierząt.

Ucieszył się książę z przemiany córki. Postanowił zapisać jej całe królestwo, gdyż wiedział, że będzie nim dobrze zarządzać. Młoda dziewczyna postanowiła osuszyć bagna i zbudować na nich miasto. Gdy zastanawiała się nad nazwą z pomocą przyszedł jej ojciec, któremu głęboko utkwiły słowa: RZESZ… i echo które odpowiadało UW… Tak więc miasto zostało nazwane RZESZÓW i ta nazwa została do dziś.”

Tak to Maluszki według źródła powstało nasze piękne miasto. A wiecie może jakie jest godło naszego miasta?

Ale na początek co to jest godło ?  Najprościej mówiąc to znak, dla danego terytorium, regionu. 

I tak symbolem naszego miasta jest  Krzyż na błękitnym tle. Zobaczcie jest w tytule dzisiejszych zajęć. jednak dokładnie ten krzyż powinien być srebrny ( dodamy jako ciekawostkę )

Poniżej jako pracę domową znajdziecie właśnie ten symbol do pokolorowania. Spróbujcie nie pomylić się i prawidłowo uzupełnić kolorowankę.

Serdecznie pozdrawiamy i ściskamy wszystkie Kaczuszki !