Dbamy o przyrodę - 20.04.2020 r.

Dzień dobry, Żabki! Jak się macie po weekendzie? Powoli możemy wychodzić z domu. Od dzisiaj można wybrać się do lasu lub parku na spacerek. Nadal obowiązują nas maseczki, ale do dla bezpieczeństwa, aby uchronić się przed wirusem. Pamiętajcie też o myciu rączek po zabawach i powrocie ze spacerów.

Dzisiaj powiemy sobie o tym, jak dbać o przyrodę? Posłuchajcie opowiadania:

,,Ada, podobnie jak pozostałe dzieci, codziennie po śniadaniu myła zęby. Starała się robić to bardzo dokładnie. Tego dnia jak zwykle wyjęła z kubeczka pastę i szczoteczkę, odkręciła kran i zaczęła szorować ząbki. Ciepła woda płynęła wartkim strumieniem do odpływu, a kubeczek z dinozaurem stał bezczynnie obok.

- Ado, prosiłam cię już kilka razy, żebyś nalewała wody do kubeczka, a kran zakręcała podczas mycia zębów – powiedziała pani. – Każdy z nas powinien oszczędzać wodę. Po to właśnie mamy kubeczki.

- Znowu zapomniałam – westchnęła dziewczynka. – Ale ja przecież nie leję dużo wody. Tylko troszeczkę. Naprawdę.

- Tak tylko ci się wydaje. Najlepiej będzie, jeśli zrobimy pewien eksperyment. Może to cię przekona do oszczędzania wody. Maciusiu, nalej wody do kubeczka i zacznij myć zęby. W tym czasie pani wstawiła miskę do sąsiedniej umywalki. – A teraz twoja kolej, Ado. Zacznij myć zęby – powiedziała pani i w tym samym momencie odkręciła kran.

- Skończyłam! – zawołała po pewnym czasie Ada. Pani natychmiast zakręciła kran i zaniosła miskę z wodą do sali. Wszystkim dzieciom rozdała jednorazowe kubeczki. – a teraz kolejno nabierajcie wodę z miski do swoich kubeczków.

- Jeden kubeczek, drugi, trzeci… Ada patrzyła z niedowierzaniem. Jak to możliwe? To ja zużyłam aż tyle wody? – zastanawiała się dziewczynka.

- Niestety tak. Codziennie myjesz ząbki i codziennie marnujesz tyle wody, ile zużywa cała nasza grupa.

- To ja już na pewno się poprawię. Obiecuję.

- Bardzo się cieszę, że tak mówisz. Musicie wiedzieć, że na świecie są kraje, w których brakuje wody. Są takie miejsca, gdzie trzeba kopać specjalne bardzo głębokie studnie, żeby się do niej dostać. Woda, którą pijemy, to woda słodka. Wcale nie jest jej tak dużo.

- Proszę pani, ale przecież w morzu jest mnóstwo wody – zawołała Kasia.

- Owszem, Kasiu, ale ta woda nie nadaje się do picia, bo jest słona. Zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rośliny potrzebują słodkiej wody do życia. Dlatego jest tak cenna. Nie powinniśmy marnować jej bez potrzeby.

- w takim razie w domu też zacznę oszczędzać wodę, i to nie tylko podczas mycia zębów – obiecała Ada, a inne dzieci przytaknęły.

- W takim razie – powiedziała pani – proponuję, żebyśmy nauczyli się na pamięć krótkiej rymowanki. Posłuchajcie:

Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!

Wszystkie dzieci już po chwili zapamiętały słowa rymowanki. Obiecały również, że nie będą marnować wody".

• Co Ada robiła po śniadaniu?
  • W jaki sposób Ada myła zęby?
  • Jaki eksperyment zrobiła pani?
  • Ile wody podczas mycia zębów zużywała Ada?
  • Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Myślę, że poradzicie sobie z odpowiedzią na te pytania. Jeszcze wam powiem, że 22 marca to Światowy Dzień Wody. Święto to propaguje oszczędzanie wody. Obchody koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań związanych z niedoborem wody na świecie.

A teraz może się zabawimy. Rozłóżcie na podłodze szeroki pas niebieskiej bibuły albo jakiś materiał, który będzie strumykiem. Następnie poukładajcie wycięte z gazet koła o średnicy około 15 cm – kamienie. Przechodzicie po kamieniach tak, aby nie zamoczyć nóg. Po przejściu na drugą stronę liczycie kamienie, na których stanęliście.

Druga zabawa – dmuchamy przez rurkę na leżące na stole piórko albo kawałek bibuły. Wygrywa ten, kto pierwszy przedmucha piórko z jednego końca stołu na drugi.

Na zakończenie spróbujcie wykonać z rodzicami plakat, który mówi, jak dbać o przyrodę. Praca nie musi być wykonana na jutro. Macie na wykonanie czas do końca tygodnia. Technika dowolna.

A teraz nasza galeria. Prace, które wykonujecie są coraz ładniejsze. Brawo, Żabki! Ciekawa też jestem, jak rosną wasze cebulki i groszki> Możecie przysłać zdjęcia z waszymi roślinkami.

Dzisiaj żegnam się już z wami - wesołej zabawy, dzieciaczki!