Na rabatce - 21.04.2020 r.

Dzień dobry, dzieci! Dzisiaj mamy piękny słoneczny dzień, więc czas posadzić  kwiaty w ogródkach. Ale zanim zaczniemy to robić, to na początek podzielimy na sylaby nazwy kwiatów: bratek, hiacynt, tulipan, róża. Teraz policzcie, ile jest sylab w każdym słowie. Gdy to zrobiliście, to spróbujcie wymienić pierwszy dźwięk, którym zaczyna się nazwa każdego kwiatka. Super, pierwsze zadanie zaliczone!

Teraz możemy się zabawić. Do pomocy zapraszam rodziców: na podłodze układamy po 4 wycięte tulipany w kolorze czerwonym  i 5 bratków w dwóch kolorach (żółtym i niebieskim). Dzieci spacerują w rytm muzyki między rozłożonymi kwiatami. Na przerwę w muzyce podnoszą jeden kwiat i mówią jego nazwę i kolor. Mogą też przeliczyć, ile takich samych kwiatów jest rozłożonych na podłodze. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

Dzisiaj mam przygotowane dla was zabawy matematyczne – Na rabatce. Jak na początku powiedziałam, zajmiemy się dzisiaj naszym przydomowym ogródkiem. Żeby ładnie i kolorowo wyglądał, będziemy sadzić w nim kolorowe kwiaty. Ale…. będziemy to robić w domu😊.

Każde dziecko przygotuje sobie 3 zielone prostokąty o dowolnych wymiarach (to będą wasze rabatki) oraz sylwety kwiatów: stokrotek, tulipanów, bratków i róż (od 1 do 5 sylwet każdego gatunku), w kolorach: czerwony, żółty, niebieski.

Pierwsze zadanie: będziemy sadzić kwiaty wg koloru płatków. Ułóżcie na zielonych prostokątach kwiaty w danym kolorze. Policzcie, ile jest kwiatów czerwonych, ile niebieskich, a ile żółtych. Brawo dla tych, którym się udało😊.

Drugie zadanie: teraz posadzimy kwiaty wg gatunków: na każdej rabatce układamy kwiaty danego gatunku. Przeliczamy i wymieniamy nazwę kwiatów. Znowu się udało – brawo!

Trzecie zadanie: na każdej rabatce posadźcie po 3 kwiaty. Każdy przeliczy swoje kwiaty, wymieńcie ich nazwy i powiedzcie, jaki mają kolor. Super! Znowu zadanie wykonane prawidłowo.

Czwarte zadanie: a teraz każdy z was posadzi kwiaty wg własnego pomysłu. Na pewno każdy ogródek będzie piękny!

Teraz prośba do rodziców. Bardzo proszę o wycięcie dzieciom szablonów różnych kwiatów (najlepiej z twardej kartki, 3 – 4 wzory) o średnicy około 10 cm. Dzieci będą miały za zadanie odrysować kwiaty, dorysować łodyżki i listki oraz pokolorować.

Na dzisiaj już tyle. Przysyłajcie do mnie zdjęcia z waszymi rabatkami.

Buziaczki dla wszystkich! Może już nie długo się zobaczymy, bo bardzo za mi tęsknię...