Mój dom - 28.04.2020 r.

Dzień dobry, Żabki! Na początek proponuję zabawę ,,Słonko świeci, deszczyk pada”. Na pewno znacie zabawę, bo w przedszkolu bawiliśmy się w nią. Na hasło „słońce świeci” - dziecko porusza się w dowolnie wybrany sposób, ciesząc się, iż świeci słońce. Na hasło: „pada deszcz” - dziecko zatrzymuje się w bezruchu, tworząc ramionami daszek/parasolkę nad głową. Zabawę powtarzamy 3x.

Teraz, jeżeli macie ilustracje, widokówki, które przedstawiają różne domy, to je pooglądajcie. Zwróćcie uwagę na różnice między budynkami. Na pewno zauważycie, że niektóre z nich są wysoki i składają się z kilku, a nawet kilkunastu pięter. Są to bloki wielorodzinne, w których może mieszkać kilkadziesiąt rodzin. Inne domy są niskie, podobne do tych, w których wy mieszkacie. Są to domy jednorodzinne.

Proszę was teraz, razem z rodzicami wytnijcie po 5 figur geometrycznych różnej wielkości /koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty/. Z wyciętych figur ułóżcie dom, w którym mieszkacie. Okna, drzwi możecie namalować. Myślę, że każdemu udało się ułożyć.

Posłuchajcie teraz wiersza ,,Domek”, bo dzisiaj zadanie będziecie miały związane z tym wierszem, ale to później.

Mały domek daszek ma,

A na daszku ptaszki dwa.

Duże okna, z przodu drzwi,

A przed domem schody trzy.

Obok domu buda psa,

Który długi ogon ma.

Wokół domku stary płot,

A na płocie czarny kot.

• Ile ptaszków siedziało na dachu domku?
  • Gdzie znajdowały się drzwi?
  • Ile schodów było przed domkiem?
  • Co stało obok domu?
  • Kto siedział na płocie?

Ćwiczenie:

- podziel na sylaby słowa: dom, kot, pies, buda, płot, okno,

- wyodrębnij pierwszą głoskę w wyżej podanych wyrazach,

- policz głoski w każdym słowie,

- narysuj każdą rzecz, a pod obrazkiem tyle kółeczek ile jest głosek.

Proponuję teraz, abyście powtórzyli ćwiczenia gimnastyczne z pierwszego dnia.

Zadanie do wykonania: naklej na kartce dom z wyciętych figur geometrycznych i dorysuj to, o czym była mowa w wierszu ,,Domek”. Naucz się wiersza na pamięć.

Na dzisiaj to tyle

no i jeszcze stała galeria. Dotarły już do mnie zdjęcia od Alana, Oskara i Nikosia z wczorajszym zadaniem. Zamki są piękne. Dziękuję też rodzicom za pomoc w wykonaniu prac😊

Do widzenia, do jutra dzieciaczki!