Majowe święta - 4.05.2020 r.

Dzień Dobry, dzieciaczki! Dzisiaj opowiem wam o świętach, które obchodziliśmy w pierwsze majowe dni. Zatem posłuchajcie opowiadania pt. Majowe święta:

Skończyła się majówka. Ada i Olek po kilkudniowym pobycie u dziadków wrócili do przedszkola. Dziewczynka od razu pochwaliła się dzieciom, że razem z Olkiem pomagali dziadkowi powiesić flagę. Do ostatniego dnia pobytu biało-czerwona flaga wisiała dumnie nad wejściem do domu.

- Ja też widziałem wiszące flagi – zawołał Kamil.

- I ja też – powiedział Daniel.

- A tak naprawdę, to po co się je wiesza? – dopytywał Maciek. – I co to były za jakieś dziwne święta? Nie było choinki ani jajek wielkanocnych…

Inne dzieci też były bardzo ciekawe i dlatego pani postanowiła przypomnieć, co się działo przez ostatnie dni. Cała grupa usiadła na dywanie.

- To były święta państwowe. Obchodzone są co roku. Pierwszego maja zawsze przypada Święto Pracy – zaczęła mówić pani. – Tyle, że Święto Pracy obchodzone jest również w innych krajach. Zostało ustanowione wiele lat temu i w tym dniu czcimy trud wszystkich pracujących ludzi – waszych rodziców, dziadków sąsiadów… Drugiego maja mieliśmy Święto Flagi. Jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce i dlatego powinniśmy szanować naszą flagę. Zaś trzeci maja to rocznica uchwalenia konstytucji. Konstytucja to taka umowa podpisana przez króla i szlachtę po to, żeby wszystkim lepiej się żyło.

- A jak ten król wyglądał? Dopytywał Antek. – Czy można go gdzieś spotkać?

- Nie, Antku, to wszystko było wiele lat temu. Ale jeżeli chcecie zobaczyć króla, możemy pójść do muzeum. To co, idziemy? – zapytała pani.

- Tak! – odpowiedziały dzieci chórem i już po chwili cała grupa poszła do pobliskiego muzeum zobaczyć wystawę upamiętniającą nie tylko podpisanie konstytucji, lecz także pozostałe majowe święta.

Na ścianie wisiała wielka flaga Polski.

- O, a to godło! – powiedział Antek.

- Tak, a to Hymn Polski – odpowiedziała pani. – A na tych zdjęciach możecie zobaczyć, jak kiedyś obchodzono Święto Pracy.

- A co to za dziwnie ubrani ludzie na tym obrazku?

- To jest kopia obrazu naszego najsłynniejszego polskiego malarza - Jana Matejki pt. ,,Konstytucja 3 maja 1791 roku". I właśnie na nim możecie zobaczyć, jak wyglądał król, dostojnicy królewscy, szlachta i zwykli ludzie. Kiedyś tak właśnie się ubierali.

Dzieci jeszcze przez długi czas wpatrywały się z zaciekawieniem w dzieło Matejki.

- Cieszę się, że jestem Polakiem – szepnął Michał do ucha Ady.

- Ja też – powiedziała dziewczynka i z dumą spojrzała na polską flagę.

A teraz, Żabki, odpowiedzcie na kilka pytań:

• Jakie barwy ma flaga Polski?
  • Dlaczego na początku maja wywiesza się polskie flagi?
  • Jakie miejsce odwiedziła grupa Ady?
  • Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum?

Skoro już wiecie co nieco o majowych świętach, to namalujcie kredkami świecowymi lub kredkami ołówkowymi, jak wyglądało wasze osiedle w barwach narodowych.

Do zobaczenia Żabki, do jutra!

A na zakończenie zobaczcie jeszcze, jakie piękne syrenki zrobili Alan i Nikoś.