GOLF DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Projekt Stowarzyszenia „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI”

Miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie „PRZEDSZKOLA PRZYSZŁOŚCI” (do którego należy również nasza placówka) wygrało konkurs na realizację zadania publicznego z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa.

W ramach projektu pn. „PIERWSZE KROKI W NAUCE GOLFA DROGĄ DO AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO, JAKO ALTERNATYWA DLA NEGATYWNYCH ZJAWISK SPOŁECZNYCH WŚRÓD DZIECI”, zostaną zorganizowane i przeprowadzone grupowe zajęcia nauki golfa dla dzieci 6-letnich w 20 rzeszowskich przedszkolach dla grup 30-osobowych. Odbywać się one będą na terenie przeszkoli. Działania te skierowane będą do dzieci w wieku 6-ciu lat bez względu na płeć.

Głównym celem tego zadania publicznego jest upowszechnianie w rzeszowskich przedszkolach programów służących promocji zdrowego stylu życia wpisującego się w cel zadania publicznego pn. „Organizacja zajęć sportowych i imprez towarzyszących m.in. turniejów, zawodów, rajdów…” Zadanie to wpisuje się również w programy profilaktyczno-zdrowotne realizowane w przedszkolach oraz w działania realizowane w ramach miejskich i wojewódzkich certyfikatów „Szkół Promujących Zdrowie”.

Stowarzyszenie „Przedszkola Przyszłości” zainteresowało się tą tematyką z powodu alarmujących wyników badań prowadzonych w placówkach przedszkolnych w roku szkolnym 2013/2014 dotyczących wad postawy u dzieci, jak również rozmów prowadzonych z rodzicami i dziećmi na temat form spędzania czasu wolnego i obserwacji spadku sprawności fizycznej dzieci na zajęciach z gimnastyki w przedszkolach. Wynika z nich jasno, iż 90 % dzieci spędza czas przed telewizorem i komputerem, 70 % dzieci ma wadę postawy. Poza tym przedszkola nie dysponują miejscem do uprawiana różnych dyscyplin sportu i nie posiadają stosownych pomocy.

Stowarzyszenie chce przybliżać dzieciom różne dyscypliny sportu w sposób praktyczny oraz pokazywać sylwetki znanych sportowców Podkarpacia.

Założono następujące pozytywne efekty tego projektu:

• poznanie przez uczestników zajęć grupowych nowej dyscypliny, jaką jest golf - służącego promocji zdrowego stylu życia, jako alternatywy dla zjawisk społecznie negatywnych,
  • zintegrowanie społeczności przedszkolnej,
  • określenie szczególnych predyspozycji sportowych do nauki gry w golfa dzieci poprzez sporządzenie kart predyspozycji,
  • wzrost zainteresowania sportem i zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci.

W ramach lekcji grupowych nauki golfa instruktorzy/trenerzy golfa zapewnią sprzęt do ćwiczeń i konspekty zajęć. Na początek przewidziano pokaz różnorodnych ćwiczeń wprowadzających do nauki gry w golfa. Już na wstępie następuje podział dzieci 6-letnich w danym przedszkolu na grupy 5-cio osobowe. Dzieci odbędą lekcje grupowe  45-minutowe z trenerem/instruktorem golfa na sali gimnastycznej w przedszkolu. Na zakończenie lekcji dziecko otrzymuje dyplom uczestnictwa w lekcji golfa.

Do udziału w zajęciach indywidualnych zaproszone również zostaną media, w celu podkreślenia znaczenia upowszechniania działań służących promocji zdrowego stylu życia, jak również szukaniu talentów sportowych dzieci. Zaplanowano również zapoznanie ze znanymi golfistami z województwa podkarpackiego, poznanie wyposażenia zawodowego golfisty, a także Pierwszy Turniej Golfowy Przedszkolaków o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa w dniu 14 maja 2015 roku – wezmą w nim udział reprezentanci z Przedszkoli biorących udział w projekcie, wybrani przez instruktorów/trenerów golfa na zakończenie sesji treningowej.

Sesja treningowa dla naszych przedszkolaków została zaplanowana na dzień 30 kwietnia.