Z JEŻYKIEM FRANUSIEM: pierwsze spotkanie w bibliotece – gr. IV, 21.10.2014 r.

Zajęcia biblioteczne (biblioteka – filia nr 10) – rozpoczęcie zajęć cyklicznych

W dniu 21 października TYGRYSKI z gr. IV po raz pierwszy w tym roku szkolnym wyruszyły do Biblioteki Miejskiej przy ul. Podchorążych.

Dla sporej grupy dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w bibliotece. Na pierwsze spotkanie w tym wyjątkowym miejscu, pełnym interesujących i mądrych książeczek, zaprosił dzieci JEŻYK FRANUŚ. Dzięki Jeżykowi przedszkolaki dowiedziały się, co to jest biblioteka i czym różni się od księgarni, zaznajomiły się z regulaminem obowiązującym każdego czytelnika i poznały zasady korzystania z karty bibliotecznej.

Podczas pogadanki przedszkolaki chętnie próbowały wyjaśniać pojęcia ściśle związane z każdą biblioteką, takie jak: czytelnia, wypożyczalnia, bibliotekarz/bibliotekarka, księgozbiór. Wysłuchały też listu, jaki książki zostawiły dla dzieci i próśb książeczek dla przyszłych czytelników.

Wspólnie stworzyły plakat z najważniejszymi prośbami, które dotyczyły, m.in.: używania zakładki przy czytaniu, nie rysowania po wypożyczonych bajeczkach, odkładania książek we właściwe miejsce na półce, nie niszczenia książek, aby służyły dzieciom przez wiele lat.

Przedszkolaki wysłuchały również historii bohaterskiego jeżyka, pokolorowały jego postać, a na koniec pierwszego spotkania w bibliotece mogły samodzielnie wybrać i pożyczyć do domu książkę.