PIECZEMY ZDROWY CHLEBEK – gr. V 19.05.2015 r.

Zajęcia w ramach projektu KIK-34

„Mało nas do pieczenia chleba, jeszcze nam Ciebie tu potrzeba...”

W naszym przedszkolu dzieci mają wiele możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Służą temu różnorodne zajęcia praktyczne, pozwalające na uwrażliwianie różnymi bodźcami. Taki też cel miały zajęcia, które przygotowała dla swoich podopiecznych wychowawczyni gr. V, p. Lilianna Domszy, tym bardziej, że problematyka zdrowego odżywiania bardzo często gości w naszej placówce z racji uczestniczenia w projekcie KIK-34.

I tak, w dniu 19 maja, DINOZAURY z grupy V aktywnie uczestniczyły w pieczeniu swojskiego chleba na naturalnym zakwasie. Była to dla nich niezwykła przygoda, bo jeszcze nigdy takiej czynności nie wykonywały. Wspólnie przygotowaliśmy mąkę żytnią i pszenną, sól, wodę, różnego rodzaju dodatki: ziarna słonecznika i dyni oraz orzechy włoskie. Wszystkie te produkty wsypywaliśmy po kolei do dużego garnka. Oczywiście nie zabrakło zakwasu, który przyniosła z domu pani Lila, a bez którego nasz chlebek by nie wyrósł. Po kolei dzieci starannie wyrabiały ciasto i wszyscy przyglądali się, jak mieszają się wszystkie produkty i jak powstaje chlebowe ciasto. Gdy było już gotowe, zostało ułożone w foremkach, a następnie odstawione w ciepłe miejsce, aby mogło jeszcze trochę urosnąć. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy ciasto podwoiło swoją objętość; niektóre przedszkolaki śmiały się, że to chyba jakieś czary. Po wyrośnięciu ciasta foremki zostały zaniesione do przedszkolnej kuchni. Po upieczeniu zapach chleba unosił się w całej placówce. Następnie odbyła się degustacja: kromki chleba zostały rozczęstowane wśród dzieci i pań. Wszystkim bardzo smakował! Pycha! Warto było trochę się pomęczyć i poświęcić kilka godzin – efekt był wspaniały i bardzo, bardzo smaczny!