UWAŻAJ NA BAŁWANA! – zajęcia biblioteczne w gr. IV, 4.02.2016 r.

Spotkanie trzecie (biblioteka – filia nr 16)

Za oknem śniegu ani na lekarstwo i nic nie wskazuje na to, że trwa właśnie jeden z najmroźniejszych zimowych miesięcy – luty. Mimo tego małego pogodowego zamieszania, nasze przedszkolaki z gr. IV, doskonale orientują się, skąd bierze się śnieg oraz jak należy chronić się przed zimnem.

Udowodniły to w czasie kolejnych zajęć w bibliotece. Dzieci dowiedziały się, że żadna ze śniegowych gwiazdek nie jest taka sama, a zima to magiczna pora, bo zaczyna się pod koniec jednego roku, zaś kończy w następnym. Dzięki ilustracjom z książki „Zakątki, czyli kto tu mieszka?”, przedszkolaki zobaczyły, jak wyglądają Innuici nazywani Eskimosami, którzy z racji miejsca zamieszkania, mogą przez cały rok lepić bałwana.

Co prawda śnieg jest biały, ale dzięki wyobraźni wszystko jest możliwe, tak jak w wierszu L. J. Kerna – „Śnieg”, gdzie padający z nieba puch był kolorowy. Dlatego bałwanki ilustrujące kolejny wiersz, tym razem W. Chotomskiej pt.: „Dziesięć bałwanków”, wcale nie były białe.

Podczas spotkania największą przyjemność sprawiło dzieciom lepienie papierowych śnieżynek, które wykorzystaliśmy do zabawy z chustą Klanzy. Najważniejszym momentem zajęć, było jednak składanie z części wielkiego bałwana, który swoją obecnością przypominał nam o mroźnej porze roku.