RATOWNICTWO MEDYCZNE – zajęcia warsztatowe w gr. IV i V, 16.03.2016 r.

„Nie bądź bierny – naucz się pomagać!” (spotkanie w ramach realizowanego programu pt.: „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy - „RATOWNIK MEDYCZNY”

W dniu 16 marca dzieci z gr. IV i V wzięły udział w zajęciach warsztatowych z pierwszej pomocy, które prowadzili bardzo sympatyczni studenci III roku ratownictwa medycznego z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Podczas zajęć przedszkolaki utrwalały zdobyte już wcześniej informacje dotyczące wykonywania czynności z udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Dzieci bardzo chętnie ćwiczyły czynności ratownicze tj. układanie w pozycji bezpiecznej, owijanie termicznym kocem ratowniczym, sztuczne oddychanie, masaż serca, usztywnianie kończyn, zakładanie opatrunków.

Wiek przedszkolny to naprawdę dobry czas nauki dzieci w tych tematach. Nie chodzi o to, aby obciążać je zbytnią odpowiedzialnością, ale żeby wiedziały, jak należy reagować. Dorosła osoba ma już swoje przekonania, na które składa się wiedza, często nieprawdziwa. Jeżeli natomiast od początku uczymy dzieci, jak należy się zachowywać, zwiększa się prawdopodobieństwo poprawnych zachowań u przyszłych dorosłych.

Takie zajęcia z pierwszej pomocy powinny być dla dzieci super zabawą, bo przecież dzieci w przedszkolu mają się bawić. Rzecz w tym, że jeśli już teraz z tematu pierwszej pomocy zrobi się rzecz powszechną, to w dorosłym życiu nie będą miały obaw ani zahamowań przed jej udzieleniem.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia spełniły te założenia, ale oczywiście życzymy naszym przedszkolakom, aby nigdy nie musiały sprawdzać w praktyce zdobytych tu umiejętności.

W grupach młodszych (I, II i III) warsztaty odbędą się 21 marca (tj. poniedziałek), w godz. 9.00 – 12.00