DROGA KSIĄŻKI OD PISARZA DO CZYTELNIKA - zajęcia biblioteczne w gr. IV, 28.04.2016 r.
„Książka stanowi cudowny przedmiot,
dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza
przenika do umysłu czytelnika...
Każda książka żyje tyle razy,
ile razy została przeczytana”
W czwartek, 28 kwietnia – dzieci z gr. IV podczas swoich szóstych już zajęć bibliotecznych w filii nr 16 poznawały bardzo skomplikowany proces powstawania książek. A wygląda on tak:
Pisarz to człowiek, który pisze książki. Mówi się też o nim – autor książki. Aby książka mogła powstać, najpierw w głowie autora musi się zrodzić ciekawy pomysł na nią. Autor wymyśla bohaterów i przygody, które będą oni przeżywać. Potem musi napisać cały tekst. Książeczki dla dzieci składają się nie tylko z tekstu, ale też z pięknych, kolorowych ilustracji. Tworzą je ilustratorzy, czyli artyści plastycy. Następnie w wydawnictwie przygotowuje się projekt książki. W dzisiejszych czasach projekt ten robi się na komputerze. Trzeba odpowiednio ułożyć tekst na stronach, połączyć go z właściwymi ilustracjami, ale także wybrać wielkość, kształt i kolor liter. Trzeba też zaprojektować okładkę książki. Potem robi się korektę tekstu, pisarz autoryzuje całość, no i wreszcie książka trafia do drukarni. Stamtąd gotowy już produkt wędruje do sklepów, księgarń i bibliotek i czeka z niecierpliwością, abyś ją kupił, rozłożył, zaczął czytać i przeniósł się w świat wyobraźni...
Teraz, gdy dzieci już wiedzą jak dużo czasu i wiele trudu trzeba włożyć w tworzenie książek, będą je szanować, dbać o nie, a przede wszystkim czytać, bo przecież... „kto czyta, ten żyje wielokrotnie!”