tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

SAVOIR–VIVRE ZNAM, WIĘC DOBRE MANIERY MAM!

 

Savoir vivre, bon ton, kindersztuba, dobre maniery - to nic innego, jak właściwe zachowanie społeczne według powszechnie przyjętych zasad, to grzeczność, ogłada, kultura w kontaktach międzyludzkich. Maniery są po prostu sposobem zachowania i traktowania innych. Dobre maniery świadczą o szacunku i wrażliwości na potrzeby innych.

Jednym z ważniejszych zadań przedszkola jest kształtowanie takich cech i postaw dziecka, które pozwolą mu w przyszłości na uczestnictwo w życiu społecznym. Dlatego też w naszej placówce dużo uwagi poświęcamy kształtowaniu prawidłowych relacji społecznych, uczymy określonych form zachowania, przestrzegania ustalonych zasad i reguł:

  • podczas całego pobytu w przedszkolu już od najmłodszych lat uczymy dzieci tzw. czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia;
  • w czasie zabaw swobodnych zwracamy uwagę na zgodną zabawę i umiejętność dzielenia się zabawkami, a po jej zakończeniu staramy się, aby wszystkie dzieci wzięły udział w porządkowaniu miejsca swojej zabawy;
  • często organizujemy gry dydaktyczne, które uczą dzieci dostosowania się w zabawie do reguł i przestrzegania ustalonych zasad;
  • dzieci starsze pełniąc dyżury uczą się odpowiedzialności.

 

Jednak nauka kulturalnego zachowania nie jest sprawą prostą ani dla dziecka, ani dla nauczycieli. Wymaga czasu, cierpliwości, a przede wszystkim zgodnej współpracy rodziców z nauczycielami. Aby nasze oddziaływania przyniosły zamierzony skutek, musimy działać razem.

 

DROGI RODZICU, PAMIĘTAJ!!!

1. Swoim zachowaniem dawaj przykład do naśladowania

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko kulturalnego zachowania, pokaż mu to na własnym przykładzie. Maluchy uważnie obserwują dorosłych w codziennych sytuacjach i starają się ich naśladować, dlatego zawsze i wszędzie bądź dla dziecka wzorem.

2. Używaj „magicznych” słów i zachęcaj dziecko, by je stosowało

Istnieją w naszym języku słowa, które powinny być ciągle używane. Słowa te stanowią klucz do ludzi, otwierają – można by rzec – pierwsze drzwi. Używanie ich powoduje, że jesteśmy także grzecznie traktowani. Mowa służy człowiekowi do porozumiewania się, mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej. Te słowa to: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, przykro mi.

Do tych wszystkich grzecznościowych zwrotów konieczny jest uśmiech. Uśmiech można zrozumieć w każdym języku. Rozjaśnia twarz i dodaje jej ciepła.

3. Służ przykładem grzecznego zachowania

Wchodząc/wychodząc z dzieckiem do domu, sklepu czy przedszkola zawsze używaj słów: DZIEŃ DOBRY i DO WIDZENIA. Wyjaśnij dziecku, że tak zawsze postępuje kulturalny człowiek. Proś dziecko, aby ono zachowywało się tak samo. Jeśli o tym zapomni, cierpliwie przypominaj mu.

4. Doceniaj dobre maniery u innych

Zwróć uwagę na poprawne zachowanie innych osób. Gdy ktoś pokazał swoje dobre maniery lub użył grzecznych słów w stosunku do kogoś, pokaż to dziecku i wyjaśnij, dlaczego jest to dobre.

5. Podaj dziecku przykłady dobrych manier

Wyjaśnij dziecku, że dobre maniery to także otwarcie drzwi do samochodu czy pomoc w niesieniu torby.

6. Ucz dziękowania za drobne przysługi

Wyjaśnij dziecku, że należy zawsze podziękować osobie, która wyświadcza nam jakąś przysługę. Stwarzaj okazje dziecku, aby mogło samo wykonać Tobie lub komuś innemu jakąś drobną przysługę. Zawsze pamiętaj, aby mu za to serdecznie podziękować.

7. Ucz sprzątania po sobie

Wyjaśnij dziecku, że kulturalne zachowanie nakazuje zawsze odkładać na miejsce to, co bierzemy. Już od najmłodszych lat uczmy dzieci sprzątania po zabawie. Nie wyręczajmy ich w tym. Aby zachęcić do sprzątania, można zaoferować swoją pomoc. Można też wprowadzać elementy zabawy np. „Kto odłoży na półkę więcej zabawek?”

8. Ucz przestrzegania umów

Naucz dziecko przestrzegania umów i zasad. Graj z nim w gry i loteryjki. Pozwól dziecku poczuć radość zwycięstwa, ale też daj mu okazję do akceptacji porażki. Konsekwentnie wymagaj tego, o co prosiłeś. Dbaj, aby zadania powierzone do wykonania zawsze były na miarę możliwości i umiejętności dziecka.

9. Ucz właściwego zachowania przy stole

Już od najmłodszych lat naucz dziecko posługiwania się sztućcami. Zadbaj o to, by były one dla dziecka bezpieczne. Zwracaj uwagę, aby nie wstawało od stołu podczas jedzenia. Wytłumacz, dlaczego nie można „mówić z pełna buzią”, czy też bawić się jedzeniem. Chwal dziecko za grzeczne zachowanie przy stole.

 

Pamiętaj, że to właśnie rodzice są przede wszystkim wzorem dla swojego dziecka, a dobre maniery są dla Ciebie tym, czym lakier dla karoserii samochodu – one dodadzą Ci blasku!

Bądź uprzejmy, a świat będzie piękniejszy!!! To się opłaci!