„Dzień Przedszkolaka” - zajęcia biblioteczne w gr. IV, 20.09.2016 r.

Spotkanie pierwsze gr. IV w bibliotece – filia nr 16 (spotkanie w ramach realizowanego programu pt.: „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy - „BIBLIOTEKARKA”

Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszego przedszkola. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Zajęcia biblioteczne rozbudzają zainteresowania czytelnicze naszych przedszkolaków, przybliżają literaturę dziecięcą i są inspiracją do prac plastycznych.

Poprzez udział w zajęciach bibliotecznych, dziecko:

• nabywa nawyk dbania o książkę i jej poszanowania;
  • chętnie odwiedza bibliotekę wiedząc, że może tu znaleźć nie tylko rozrywkę, ale i potrzebne informacje; poznaje nowe pojęcia;
  • potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem;
  • utrwala znajomość bajek;
  • wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;
  • wzbogaca słownictwo;
  • rozwija swoje zainteresowania: literackie, przyrodnicze, geograficzne itp.;
  • nabywa umiejętności wyrażania swoich myśli, uczuć, przeżyć i opinii; rozwija wyobraźnię.

We wtorek, 20 września – dzieci z gr. IV miały swoje pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia biblioteczne w filii nr 16 przy ul. Gromskiego.

Jak przystało na datę, spotkanie miało ścisły związek z obchodzonym właśnie Dniem Przedszkolaka. Nasze TYGRYSKI wspominały swój pierwszy dzień w przedszkolu, chwaliły się zdobytymi umiejętnościami oraz przedstawiły p. bibliotekarce zasady grupowego Kodeksu przedszkolaka. Następnie dzieci uzupełniały kontury głowy o brakujące elementy i podpisywały się swoim imieniem.

Dzieciom najbardziej podobała się zabawa w zamienianie przy użyciu „czarodziejskiej różdżki”, bo mogły wtedy naśladować różne zwierzątka. A na koniec jeszcze wszyscy wspólnie ustalali harmonogram dnia dzieci na podstawie bajki pt.: „Dzień z życia przedszkolaka”.