Wycieczka edukacyjna do PRACOWNI KRYMINALISTYKI – gr. IV i V, 21.09.2017 r.

Wycieczka w ramach programu „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy”

21 września dzieci z gr. IV i V wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, które znajduje się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej.

Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy”, a jej inicjatorką i pomysłodawczynią była p. MAGDALENA CZECH-OSOWICZ, prywatnie mama Szymka z grupy V.

Po przybyciu na miejsce dzieci powitała pani Magdalena, a potem p. Arkadiusz Szajna opowiedział trochę dzieciom o rozwoju człowieka, o tym, że gdy człowiek rośnie – powiększają się wszystkie części jego ciała, narządy wewnętrzne i elementy szkieletu. Pan Arek porozmawiał także z naszymi przedszkolakami o pracy policji oraz o tym, w jaki sposób Centrum współpracuje z policją i pomaga jej przy prowadzeniu śledztw.

Następnie dzieci zostały podzielone na 2 grupy.

Pierwszą grupą zaopiekowały się panie Kasia i Ewa. Przypomniały dzieciom, jak nazywają się poszczególne palce dłoni, a potem pobierały odciski palców każdego dziecka. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom oglądanie swoich linii papilarnych pod mikroskopem.

Druga grupa została z panem Arkadiuszem, który przygotował dla dzieci niespodziankę. Przedszkolaki mogły założyć specjalne okulary, symulujące upojenie alkoholowe. Doświadczenie to miało uświadomić dzieciom, na ile niebezpieczne może być prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Okulary te sprawiają bowiem realistyczne wrażenie zawrotów głowy, zmniejszają koordynację wzrokowo-ruchową i ograniczają zdolności motoryczne. Zadaniem dzieci było przejście po linii prostej i „przybicie piątki” p. Arkowi. Niestety, nikomu nie udało się tego dokonać. Niech będzie to przestrogą dla wszystkich dorosłych, że nie można wsiadać za kierownicę, gdy jest się „pod wpływem”.

A na zakończenie spotkania dzieci otrzymały jeszcze słodki poczęstunek i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Serdecznie dziękujemy p. Magdalenie Czech-Osowicz oraz wszystkim pracownikom Centrum Kryminalistyki za bardzo miłe przyjęcie i poświęcenie nam swego czasu.

Więcej zdjęć w Galerii...