SPOTKAJMY SIĘ W BAŃKOWICACH MYDLANYCH - zajęcia edukacyjne w Filii nr 16, 27.09.2017 r.

Zajęcia biblioteczne gr. IV

W środę, 27 września w Filii Nr 16 Biblioteki Miejskiej przy ul. Gromskiego odbyły się pierwsze zajęcia biblioteczne w grupie IV.

Podczas spotkania z p. bibliotekarką nasze TYGRYSKI rozmawiały o zmarłej w tym roku Wandzie Chotomskiej. Pisarka jest autorką ponad 200 książek dla dzieci, tworzyła scenariusze teatralne, pisała teksty do piosenek i audycji radiowych. Poetka za swoje zasługi otrzymała od dzieci wyjątkowe odznaczenie – „Order uśmiechu”. Przedszkolaki dowiedziały się, że rytuał wręczania orderu odznaczonej osobie jest dosyć zabawny i polega na wypiciu szklanki soku z cytryny, po którym należy się koniecznie pięknie uśmiechnąć.

W nawiązaniu do tego zwyczaju, troje dzieci odważyło się wypić kilka łyżeczek soku z cytryny. Po uśmiechniętych buziach było widać, że nie sprawiło im to najmniejszej trudności.

Następnie dzieci wysłuchały dwóch wierszy W. Chotomskiej – „Gęś” oraz „Bańkowice Mydlane”, które pojawiły się już w tytule spotkania. Utwór ten sprawił dzieciom szczególną frajdę, gdyż w jego trakcie mogły wyłapywać bańki mydlane. Puszczanie baniek było także częścią zabawy ruchowej, która poprzedziła zajęcia plastyczne, w czasie których Tygryski własnoręcznie pokolorowały „ordery uśmiechów”, które wzorem tego prawdziwego upamiętniły twórczość niezapomnianej poetki.

WANDA MARIA CHOTOMSKA – /1929-2017/,
polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży,
autorka cyklu programów telewizyjnych dla dzieci z serii ,,Jacek i Agatka"