Ogólnopolska akcja „PSIjaciel zwierząt" – gr. III, 4-6.10.2017 r.

Nasze przedszkole świeci przykładem i wie, jak dogadać się z płazem, ssakiem, a nawet gadem!

W ostatnich dniach tematem wiodącym w pracy gr. III były zwierzęta. A wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji „PSIjaciel zwierząt" zorganizowanej we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt Animals oraz Disney Junior, w której wzięły udział nasze MOTYLKI wraz z p. Agnieszką Miękisz i p. Agatą Jopek.

Celem głównym tej społecznej akcji jest szerzenie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy na temat świata zwierząt w kontekście prawidłowego postępowania w kontaktach ze zwierzętami, z elementami zasad bezpieczeństwa i nauką odpowiedzialności.

Natomiast jej cele szczegółowe to:

• zwrócenie uwagi na fakt, że człowiek nie jest sam - żyje wśród innych organizmów,
  • kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw wobec zwierząt,
  • uwrażliwienie na ich niedolę lub cierpienie,
  • nauka elementarnych zasad postępowania ze zwierzętami domowymi.

Podczas zajęć zorganizowanych w przedszkolu dzieci poszukiwały odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jak myślisz – czego codziennie potrzebują zwierzęta do życia?
  2. Czy znasz zasady obowiązujące podczas spaceru z psem?
  3. Czy wiesz, co jest, a co nie jest bezpieczne w zabawach ze zwierzętami?
  4. Jakie są obowiązki przy opiece nad domowymi zwierzętami?)
  5. Jak myślisz? Czy można karmić zwierzęta przysmakami dla ludzi?
  6. Czy wiesz, jak bawić się ze zwierzętami domowymi, żeby nie robić im krzywdy? Czego wg Ciebie nie lubią?
  7. Czy wiesz jak zachować się w obecności niebezpiecznego zwierzęcia?

Nasze przedszkolaki posiadają już bardzo dużą wiedzę na ten temat, są świadome roli człowieka w stosunku do naszych „braci mniejszych” i mamy nadzieję, że staną się ambasadorami prawidłowych postaw w swoich środowiskach.

Dzieci bardzo chętnie włączyły się we wszystkie proponowane im formy działalności. Szczególnie spodobały im się krótkie rymowanki, np.:

Dom, plac zabaw czy też zoo, pełno zwierząt jest wokoło. Wiem jak z nimi postępować i bezpiecznie się zachować!

Pełna miska, czysta woda, to rzecz zwykła, nie wygoda.

Pies na smyczy musi chodzić, by nikomu nie zaszkodzić!

Prawdziwe zwierzaki to nie pluszaki. Bezpiecznie z nimi się obchodź, bo mogą ugryźć i kopnąć!

Zwierzakiem codziennie musisz się zajmować, czule i z pasją nim opiekować!

Zwierzaki to łakomczuchy, ale po słodyczach bolą je brzuchy!

Nie szarp, nie bij, nie podrzucaj! Zwierz, jak człowiek, ma uczucia!

Nie unoś głosu i nie patrz psu w oczy, a nic niemiłego Cię nie zaskoczy!

Nie budź psa, gdy śpi, bo pokaże ostre kły!

Bardzo chętnie wykonały również prace plastyczne, przy których bardzo się starały, gdyż najładniejsze zostaną wysłane na konkurs plastyczny, podsumowujący całą akcję.

A na zakończenie zajęć dzieci otrzymały tematyczne kolorowanki i pamiątkowe odznaki i teraz wszystkie nasze MOTYLKI mogą się nimi szczycić i powtarzać:

„PSIjaciel Zwierząt” – to zawsze brzmi dumnie.

Noś swą odznakę i chwal się tym szumnie!

PS.

Autorkami prac konkursowych są: SANDRA BRYDAK, MAJA DĄBROWSKA i LENKA HAŚKO, a rozstrzygnięcie konkursu już 17 października. Trzymamy kciuki!...