tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

„FIZYKA DLA SMYKA”, czyli eksperymenty w gr. IV i V - 18.01.2018 r.

 

18 stycznia 2018 r. w Rzeszowie odbył się III etap Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego, w którym m.in. wzięło udział 7 gimnazjalistów z Gimnazjum Nr 1 w Jaśle. Uczniowie Ci, od pierwszej klasy gimnazjum uczęszczali na kółko fizyczne, na którym oprócz przygotowania do konkursu, opracowywali i przeprowadzali różne eksperymenty fizyczne. Przygotowali również ciekawe doświadczenia dla przedszkolaków pod hasłem – „Fizyka dla Smyka”.

Wykorzystując swój pobyt w Rzeszowie, młodzi fizycy wraz ze swoją nauczycielką i mentorką, p. mgr MAŁGORZATĄ TRZNADEL, a prywatnie babcią Antosia Kosiby z grupy V, odwiedzili nasze przedszkole i spotkali się z DINOZAURAMI i TYGRYSKAMI.

Gimnazjaliści bardzo skutecznie zainteresowali fizyką nasze dzieciaki, pokazując im ciekawe eksperymenty, tj.:

  • wirujące w powietrzu koło wykonane z nadmuchanych baloników - przedszkolaki same kierowały strumień powietrza na balony tak, aby koło obracało się i utrzymywało  na jakiejś wysokości;
  • każdy maluch mógł zaobserwować świecenie neonówki zbliżanej do cewki Tesli, wykonanej przez  uczniów;
  • doświadczenia z maszyną elektrostatyczną – obserwacja przeskakującej iskry przez kartkę papieru, układanie się nitek i przeskakująca piłeczka między płytkami;
  • iluzje optyczne – każde dziecko mogło podejść i dotknąć „truskawki” widocznej w układzie zwierciadeł wklęsłych, a także znikający słoiczek umieszczony w szklanym naczyniu.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak hologramy, które dzieci oglądały na przygotowanych tabletach i laptopach.

Było na co popatrzeć! Nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać do udziału w pokazach, bo ochotników nie brakowało. Gimnazjaliści chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez dzieci i objaśniali im obserwowane zjawiska.

To było bardzo owocne i przyjemne spotkanie dla obydwu stron: przedszkolaki nauczyły się kilku interesujących rzeczy, a nasi młodzi goście mogli sprawdzić w praktyce swoje umiejętności i talenty dydaktyczne.

 

Serdecznie dziękujemy p. Małgorzacie Trznadel oraz jej uczniom za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.

DZIĘKUJEMY!!!