MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 4.04.2018 r.

„Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej…” – Jan Brzechwa

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzi się 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Jest to niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ich ulubionych bohaterach książkowych. To także święto dla miłośników książek.

W naszym przedszkolu nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu, jednak ze względu na święta wielkanocne, obchodziliśmy je wyjątkowo 4 kwietnia. W obchodach tego święta uczestniczyły przedszkolaki ze wszystkich grup.

Na wstępie dzieci dowiedziały się, że święto książki dla dzieci obchodzone jest już od roku 1967. Były zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe dotyczące znajomości bajek, baśni dla dzieci oraz postaci w nich występujących. Oglądając historyjkę obrazkową przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób powstają książki i z czego składa się każda książka, nie tylko ta dla dzieci. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały zagadek, które przeplatane były różnymi zabawami i oczywiście czytaniem utworów różnych pisarzy i poetów tworzących dla dzieci. Panie czytały dzieciom różne baśnie, a przedszkolaki oglądając ilustracje włączały się do „czytania”. Dzieci same podjęły inicjatywę oglądania książeczek dostępnych w kącikach książek, w grupach opowiadały sobie treści bajek i baśni, a w ramach zajęć plastycznych tworzyły swoje książeczki z ilustracjami ulubionych bajek i baśni.

Wszystkie przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą utworów przeznaczonych dla nich, a także wykazały się bardzo dużą znajomością literatury dziecięcej.

Z tej okazji również nasze ŻABKI z gr. II odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie spotkały się z bibliotekarką, p. Anetą Stec.