POZNAJEMY PRACĘ CHIRURGA – zajęcia edukacyjne w gr. V, 19.04.2018 r.

Zajęcia w ramach programu „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy”

W czwartek, 19 kwietnia - grupę DINOZAURÓW odwiedził dr n. med. Józef Ratajczyk, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, a prywatnie tata Zosi. Na co dzień pan doktor pracuje na oddziale chirurgii ogólnej z pododdziałem endoskopii zabiegowej w szpitalu MSW w Rzeszowie.

Pan doktor zapoznał dzieci z zawodem lekarza chirurga, opowiedział, jak przygotowuje się do operacji. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały przyniesione ubrania ochronne i instrumenty medyczne – różnego rodzaju nożyczki, szczypce, igły, kleszczyki i pęsety. Szczególnie interesujące okazało się słuchanie stetoskopem bicia serca, naklejanie plasterków ściągających, nakładanie opatrunków, unieruchamianie kończyn.

Mamy nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do poszerzenia przez dzieci zasobu słownictwa, rozwoju ich funkcji percepcyjno-poznawczych oraz uczenia się dialogu z lekarzem, a w przyszłości przełoży się to na lepszy kontakt w relacjach pacjent - lekarz i pozwoli skuteczniej współpracować dziecku z lekarzem podczas jego terapii.

Lekarz opowiedział dzieciom o następstwach różnych niebezpiecznych zachowań, które często kończą się urazami i ranami. Wyjaśnił rolę nastawienia kończyn i ich unieruchomienia w opatrunku gipsowym, poinformował o konieczności tamowania krwawienia, szycia ran i zakładania opatrunków na powstałe zranienia i urazy. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o założony opatrunek i jak należy udzielać zasad pierwszej pomocy przy zranieniu.

Pan doktor przekazał wiele cennych informacji, pobudził wyobraźnię dzieci i zachęcał je do dyskusji. Dzieci zadawały pytania, a także same udzielały odpowiedzi na pytania naszego gościa.

Spotkanie z lekarzem bardzo się dzieciom podobało. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a co najważniejsze przyczyni się do większego zwrócenia uwagi na konieczność dbania o zdrowie i życie własne i swoich najbliższych.

Wizyta p. doktora była niecodziennym doświadczeniem, dostarczyła wiedzy, niezapomnianych przeżyć i wielu pozytywnych emocji. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu żadne z naszych dzieci nie będzie bało się wizyty w gabinecie lekarskim.

I choć na zamieszczonych zdjęciach nasze dzieci wyglądają jak ofiary jakiejś katastrofy, to jednak ich uśmiechnięte buzie świadczą o tym, że było to bardzo fajne spotkanie i świetna zabawa!

Bardzo dziękujemy p. doktorowi za poświęcony nam czas oraz wiele cennych informacji i doświadczeń, które przeżyliśmy podczas tego spotkania!