Wycieczka edukacyjna do Straży Pożarnej – gr. IV, 11.05.2018 r.

Wycieczka w ramach programu „Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy”

11 maja TYGRYSKI z gr. IV wybrały się do siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, aby poznać tajniki pracy strażaków.

Naszym przewodnikiem w tym fascynującym miejscu był mł. kpt. Mateusz Bednarek, który na początek opowiedział nam o swojej pracy i zaznajomił dzieci z ciekawostkami związanymi z pracą zawodową strażaków, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko  samochodowych.

Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Z ciekawością oglądały np.: rozpieracz ramieniowy, nosze ortopedyczne, gaśnice, piły, szklany koc gaśniczy, wentylator osiowy, pachołki, lampy i torby ratownicze.

Dzieci wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych oraz jak należy zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie.

Dużo radości sprawiło przedszkolakom lanie wody ze strażackiego węża i z podziwem patrzyły na ekspresowy zjazd po specjalnej rurze.

Nasze przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę, która utrwalana będzie przy każdej okazji. Po wizycie w Straży dzieci przyznały, że ten zawód, chociaż jest niebezpieczny, to bardzo im się podoba.

Serdecznie dziękujemy mł. kpt. MATEUSZOWI BEDNARKOWI za poświęcony nam czas i życzymy wielu sukcesów zawodowych oraz bezpiecznej i spokojnej służby.