PODRÓŻ DO NAJPIĘKNIEJSZEJ STRONY ŚWIATA - spotkanie z Andrzejem Grabowskim - 10.12.2013 r.

Zajęcia biblioteczne, spotkanie III (Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podchorążych 1), a zarazem spotkanie w ramach realizowanego programu pt.: "Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy" - PISARZ

10 grudnia dzieci z gr. V wzięły udział w niezwykłym spotkaniu z p. Andrzejem Grabowskim - poetą, prozaikiem, tłumaczem literatury, animatorem kultury, a przede wszystkim autorem wielu popularnych powieści dla dzieci i młodzieży. Na to szczególne spotkanie, zatytułowane: „Podróż do piękniejszej strony świata”, zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 6 oraz 15 w Rzeszowie wraz z wychowawcami.

Książki Andrzej Grabowskiego cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników nie tylko w Polsce, ale też w najodleglejszych zakątkach świata. Przetłumaczone zostały m.in. na język czeski, ukraiński, angielski i tak egzotyczny dla nas - język wietnamski. Autor napisał ponad osiemdziesiąt książek dla najmłodszych, m.in.: Przygody Skrzata Wiercipiętka”, „Wakacje z Literatem”, „Awantura w pawich piórach”, „Ulubione śmieszne i pocieszne”, „Latająca rodzinka” czy „Opowieści pod choinkę”. Systematycznie tworzy kolejne, a bohaterowie jego opowiadań nieustannie przeżywają interesujące przygody.

Andrzej Grabowski nosi również zaszczytny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, przyznawanego przez najmłodszych osobie dorosłej, która swoją pracą, sposobem bycia i osobowością przynosi dzieciom najwięcej radości, działa w obronie ich praw, godności, szacunku do zdrowia i życia.

Pisarz w rozmowie z dziećmi podkreślił, że ścieżki do najpiękniejszej strony świata prowadzą również z Biblioteki. To dzięki książkom dzieci mogą odkrywać nieznane im dotąd, tajemnicze światy i nieustannie przeżywać przygody z książkowymi bohaterami, z którymi łatwo mogą się utożsamiać. To książki poszerzają zasób prawidłowej i pięknej polszczyzny, rozwijają w dzieciach wyobraźnię i spełniają marzenia o podróżach do dalekich krajów.

Spotkanie autorskie upłynęło w bardzo radosnej atmosferze, a uśmiech – taki jak ten, który widnieje na słoneczku z Orderu Uśmiechu - ani na chwilę nie znikał z twarzy dzieci.